سر صحنه فیلم‌برداری چه کارهایی را «نباید» انجام دهیم؟

صحنه فیلم‌برداری دنیای تقریباً عجیبی دارد و قوانین مخصوص به خود. موارد و نکات زیادی هست که تیم فیلم‌برداری بسته به فعالیت خود در پروژه باید آن را رعایت کنند؛ نکاتی که خیلی از آن‌ها بر حسب تجربه به دست می‌آیند و معمولاً هم کسی آن را مستقیم به شما نمی‌گوید.

اما روز فیلم‌برداری و سر صحنه، چه کارهایی را «نباید» انجام بدهیم؟ چند مورد زیر راهنماهای خوبی هستند.

 

۱- به عنوان کارگردان، نگذارید بازیگر خودش را در مانیتور ببیند!

به بازیگرهای فیلم‌تان اجازه می‌دهید تا در مانیتور بازی خود را ببینند؟ اشتباه می‌کنید. بازیگران به محض اینکه خودشان را در مانیتور ببینند دلشان می‌خواهد که برداشت مجدد بگیرید تا بتوانند سرشان را بیشتر تکان دهند، چینی که به پیشانی خود در برداشت قبلی داده‌اند را حذف کنند،شکل دیگری بایستند و دستشان را بهتر به اینور و آنور ببرند! شما به عنوان کارگردان، واقعیت و باورپذیری می‌خواهید و بازیگر، زیبایی خود روبروی دوربین را! برای نیفتادن به دام این مساله، وقتی برداشت مورد نظر مقبول شماست، بهتر است مانیتور را پنهان کنید و به بازیگر بگویید: «عالی بود. بهتر از این نمی‌توانستی بازی کنی».

 

۲- به چیزی که مربوط به کار شما نیست دست نزنید!

این یک قانون اصلی و بدیهی است. اگر وسیله‌ای متعلق به تیم کار شما نیست، احتمال دارد تنظیمات آن را بهم زده یا حتی به آن آسیب برسانید. فیلم‌سازی به قدر کافی هزینه‌بر است و مطمئناً نمی‌خواهید خسارت هم به پروژه بزنید.

 

۳- کسی را با دست نشان ندهید!

اگر کارگردان هستید اوضاع کمی فرق دارد، در غیر اینصورت نشان دادن کسی با دست و صحبت‌های دم‌گوشی در صحنه فیلم‌برداری با درجه بیشتری بی‌ادبی حساب می‌شود و حتی ممکن است تمرکز را از فعالین در صحنه (بازیگر، گریمور، مدیر فیلم‌برداری و صدابرداری و غیره) بگیرد.

 

۴- طرف دستیار اول کارگردان نروید!

دستیار اول کارگردان، مدیر صحنه است و حرف او مثل قانون باید اجرا شود. هر چیزی که در صحنه است، از بازیگر و ماشین و حیوان و …. با دستور او به حرکت درمی‌آیند. حالا در این بین و با مشغولیت ذهنی‌ای که دارد می‌خواهید سراغ او بروید تا سوال بپرسید؟ دست نگه دارید. بگذارید خود او پیش شما بیاید یا حداقل زمانی سراغش بروید که کمتر عصبانی، شلوغ و دارای استرس باشد.

 

۵- وقتی کارگردان در حال کار با بازیگر است، اصلاً به او نزدیک نشوید

زمان آماده شدن دوربین و نور، بهترین فرصت برای تمرین بازیگران است و همینجاست که کارگردان، آخرین نکات و کارهایی که می‌خواهد را به او گوشزد می‌کند. در چنین مواقعی نزدیک شدن به کارگردان، به جز موارد اورژانسی، تمرکز را از هر دوی آن‌ها می‌گیرد و ممکن است واکنش عصبی هم نصیب‌تان شود.

 

۶- گلایه و شکایت نکنید

هر کارگردان یا تیم فیلم‌برداری ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشد. شاید برخی از آن‌ها به نظر احمقانه بیاید ولی احتمالاً وضع‌کننده‌ی آن، دلیل خود را وابسته به تجربه‌اش دارد. اگر از آن ناراضی هستید ولی قبول کرده‌اید که در پروژه کار کنید، دیگر جای گلایه و شکایت نیست و خیلی غیرحرفه‌ای است اگر بخواهید با افراد مهم‌تر پروژه در مورد آن‌ها صحبت کنید.

 

۷- مدام گوشی خود را چک نکنید

با این کار هم به نظر می‌رسد که تمرکز شما روی کار نیست، هم باعث اختلال در روند کارها می‌شود. واقعاً مهم نیست که پیغام دوست شما، کمی دیرتر دیده شود و احوالپرسی کسی را فوراً جواب ندهید. موبایل در سر صحنه فیلم‌برداری، فقط و فقط برای انجام کارهای ضروری مرتبط با فیلم باید باشد.

 

۸- هیچوقت بلند حرف نزنید

تعداد افراد صحنه چه زیاد باشد چه کم، صدای بلند شما ممکن است باعث بالا رفتن تنش در محل فیلم‌برداری شده، صدای صحنه را خراب کند و یا مزاحم کارگردان یا بازیگر شود.

 


منبع: raindance

مترجم: امیر محقق

مقایسه اقلام
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید