چگونه قاب هایی ببندیم که توان داستان گویی داشته باشند؟

 

تفاوت میان نماهای باز (واید) و بسته (کلوزآپ) در چیست؟ پاسخ در این است که هر یک داستان متفاوتی را می­‌گویند.

در فیلمسازی، قاب همه چیز است. مجموعه­‌ای­ست که همه­ ی اجزاء اطلاعات تصویری را به مخاطب میدهد و این بدان معنا‌ست که شما باید به عنوان یک داستان­‌گو، نه تنها درباره­‌ی زیبایی­‌شناسی، بلکه درباره­‌ی پیام­‌هایی نیز که تصاویرتان انتقال می­‌دهند، دغدغه داشته باشید. برای داشتن درک بهتر از این مساله، شاید بهتر باشد که با مفاهیم پایه­‌ای قاب­‌بندی آغاز کنیم و در این جا توضیحاتی درباره­­‌ی تفاوت­‌های میان نماهای باز، متوسط (مدیوم) و بسته و همچنین تاثیری که هر یک از آن­ها بر بیننده دارند، ارائه دهیم.

در فیلمسازی، چند نوع نمای پایه وجود دارند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین طور که مشغول مطالعه­‌ی فهرستی هستید که در ادامه می­‌آید، این مفهوم را، که از مهم­‌ترین مفاهیم در قاب‌بندی­ است، در ذهن داشته باشید: اندازه انتقال­ دهنده­‌ی اهمیت است. (این­جا صحبت از اندازه­‌ی نما نیست، بلکه منظور اندازه اجزاء است) اجزاء کوچک­تر در قاب به طور طبیعی «انرژی زیبایی ­شناختی» کم­تری دارند، حال آن که اجزاء بزرگ­تر اغلب «انرژی زیبایی‌شناختی­شان» بالاتر است. این بدان معنا است که بیننده‌ی شما نه تنها به اجزاء بزرگ­تر توجه بیشتری نشان خواهد داد، بلکه این اجزاء نخستین چیزهایی هستند که نظر بیننده را به خود جلب می­‌کنند.

 

نمای باز (واید)

این دسته از نماها که با عناوینی چون نمای منظره یا نمای افتتاحیه نیز شناخته می­‌شوند، به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می­‌گیرند، مثلاً برای این که به مخاطبتان نشان دهید سوژه­‌تان در کجای محیط قرار گرفته است، چگونه با آن برهم­‌کنش دارد، و برای تثبیت کردن شِمایی از لوکیشن یا برای کوچک، ضعیف یا بی‌­اهمیت جلوه دادن سوژه استفاده می­‌شود.

 

 

نمای متوسط (مدیوم)

این اندازه نما حالتی میانی برای صحنه­‌هایی دارد که هم حرکت و هم گفت و گو دارند، زیرا هم به قدر کافی بزرگ است که حرکت را نشان دهد و هم به قدر کافی کوچک است که حس نزدیکی را ایجاد کند. نماهای متوسط و مدیوم کلوزآپ همچنین برای مصاحبه­‌ها یا بخش­‌های گزارش بسیار مناسبند.

 

 

نمای اُور شولدر

این نوع از قاب­‌بندی به طور عمومی در سکانس­‌های دارای نما و نمای معکوس استفاده می­‌شود که در آن­ها دو نفر در حال مکالمه­‌اند، اما این نماها به لحاظ روان­شناختی کارکردی جالب نیز دارند. فیلمسازان اغلب صحنه­‌های گفت و گو را با نماهای مدیوم کلوزآپ، بسته و اُور شولدر فیلمبرداری می­‌کنند، درست است؟ خب، به یکی از آن صحنه­‌ها نگاه کنید و سعی کنید تشخیص دهید تاکید صحنه بر کدام شخصیت است. پاسخ این سوال شخصیتی است که با یک نمای اُور شولدر فیلمبرداری نمی‌­شود، زیرا چنین نماهایی تاکید صحنه را میان هر دو شخصیت تقسیم می‌­کنند (به این خاطر که هر دو در قاب حضور دارند)، در حالی که نماهای مدیوم کلوزآپ و بسته بر روی یک شخصیت متمرکز می­‌شوند.

 

 

نمای بسته (کلوزآپ)

در ۱۹۲۸، کارل تئودور درایر با فیلم مصائب ژاندارک ثابت کرد که نماهای بسته واکنش عاطفی شگفت انگیزی در بینندگان ایجاد می­‌کند، فیلمی که به شکلی قابل بحث دارای شناخته­‌شده‌­ترین نماهای بسته­‌ای است که تا به حال در فیلمی دیده شده است. نماهای بسته، مثلاً آن­هایی که از چهره­‌ی سوژه گرفته میشوند، مخاطبان را درگیر حس­‌های متعددی خواهند کرد. این به دو دلیل است، یکی این که تمرکز نما به شکلی انحصاری بر یک سوژه متمرکز است و دوم این که اندازه­‌ی سوژه کل فضای قاب را پر می­‌کند، که همان­طور که پیش­تر اشاره شد، منجر به افزایش «انرژی زیبایی­‌شناختی» می­‌شود.

 

 

نمای خیلی بسته (اکستریم کلوزآپ)

این نماها اغلب برای نشان دادن یک شیء مهم استفاده می­‌شوند، مانند تفنگی که در کمربند کسی پنهان شده است، یا حلقه­‌ی نامزدی در یک جیب، یا آخرین کلید در یک جاکلیدی بزرگ. نماهای خیلی بسته همچنین می­‌توانند به شکلی باورنکردنی استیلیزه باشند و به شکلی خلاقانه برای اهمیت­‌بخشی به یک سوژه مورد استفاده قرار گیرند.

زمانی که به تسلط کافی در قاب­‌بندی رسیدید، مفاهیم بعدی­‌ای که برای مطالعه پیشنهاد می­‌شوند، ترکیب‌­بندی و میزانسن هستند، زیرا که هر دوی این­ها با قاب­‌بندی ارتباط دارند. میزانسن نشان­دهنده‌­ی چینش یا حضور اجزائی همچون بازیگران، تجهیزات نور، حتا لباس و رنگ است. درباره­‌ی ترکیب­‌بندی نیز ضرورتاً چنین می­توان گفت که «هر آن چیزی است که داخل قاب است و قاب را به وجود می­‌آورد». ترکیب­‌بندی خودِ قاب است، و همچنین این که چگونه اجزاء میزانسن در آن ظاهر می‌­شوند.

این سه مفهوم، یعنی قاب‌­بندی، میزانسن و ترکیب­‌بندی (که دربردارنده­­­‌ی دو مورد پیشین است)، برخی از مهم­‌ترین مفاهیم در فیلمبرداری هستند.


نوشته­ ی: V. Renée

ترجمه: امیررضا قانعی محمدی

منبع: Nofilmschool.com

مقایسه اقلام
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید